Kóny: Emlékezzünk 1944. december 22-re

Szeretettel köszöntelek a Kóny klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 968 fő
 • Képek - 7752 db
 • Videók - 708 db
 • Blogbejegyzések - 138 db
 • Fórumtémák - 62 db
 • Linkek - 8 db

Üdvözlettel,
Enzsöl Imréné Aller Piroska
Kóny klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Kóny klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 968 fő
 • Képek - 7752 db
 • Videók - 708 db
 • Blogbejegyzések - 138 db
 • Fórumtémák - 62 db
 • Linkek - 8 db

Üdvözlettel,
Enzsöl Imréné Aller Piroska
Kóny klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Kóny klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 968 fő
 • Képek - 7752 db
 • Videók - 708 db
 • Blogbejegyzések - 138 db
 • Fórumtémák - 62 db
 • Linkek - 8 db

Üdvözlettel,
Enzsöl Imréné Aller Piroska
Kóny klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Kóny klub közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 968 fő
 • Képek - 7752 db
 • Videók - 708 db
 • Blogbejegyzések - 138 db
 • Fórumtémák - 62 db
 • Linkek - 8 db

Üdvözlettel,
Enzsöl Imréné Aller Piroska
Kóny klub vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Falunk békésen készülődik Karácsonyra. Már ég a Dísz téren a negyedik adventi gyertya. Ez a láng legyen az emlékezés lángja is. Emlékezés arra a borzalomra, amit falunk lakossága 72 évvel ezelőtt átélt.

Az akkori szemtanúk elmondása alapján leírom, mi történt.

 

A falu utcái csatatérhez hasonlítottak már az előző napokon is. Rengeteg eső esett, a nagy katonai járművek hatalmas csapásokat vágtak a sárba, az megfagyott, közlekedni szinte lehetetlen volt. /Német és magyar katonaság állomásozott a községben./

22-én estefele elment a villany, tompa dübörgés volt hallható, ami azt jelezte, hogy nagy a veszély. A bombázó gépet megelőzte egy olyan repülő, amely Sztalin gyertyákat dobott le. Ez egy erősen világító eszköz volt, kb. literes lábas nagyságú, benne volt az égő, világító anyag. Ejtőernyővel dobták le. Szinte nappali fényt csinált. Amikor hulltak a Sztálin gyertyák, tudták, hogy nincs remény, jönnek a bombázók.

 

Sok bombát kapott a Hany. A falu azt tartotta, azért, mert a sok víz megfagyott, és azt hitték, reptér. Itt vesztette életét Dömötör Erzsébet

18 éves fiatal. A kisutca házukból a Hanyba futott, azt hitte ott biztonságban lesz. Egy repesz ölte meg. Ugyancsak a Kisutcán halt meg Hegedüs Imréné.

 

Találat érte Hováthék házát /Győri u. 1., a Szentháromság szobor mögötti épület/. A pincéjében vesztette életét a 67 éves Horváth Imre a feleségével és az 1 éves unokájukkal. Itt halt meg a 19 éves Horváth Artur.

Az anyakönyvi bejegyzések szerint 19 órakor.

 

Ök hatan voltak a kónyi áldozatok. Emlékezzünk rájuk kegyelettel.

 

Találat érte a Győri u.  elején a Vásártérrel szemben Füziék házát is. Itt szerencsére nem volt emberáldozat.

 

Hat magyar és egy német katona is életét vesztette. Ők is áldozatok voltak.

 

/A háborús időkről többet lehet olvasni a Kóny klub Kóny és a két világháború c. fórumban./

Címkék:

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Emlékezzünk 1944. december 22-re. Égjenek az adventi gyertyák azokért, akik életüket vesztették a falunkat ért bombatámadásban, és azokért is, akik átélték a borzalmakat.

Válasz

Számely Éva üzente 4 éve

Édesanyám most 80. életévében van, 1944. Karácsonyán 10 éves kislány volt, Kóny bombázását a Kisutcában (ma Vasvári u. Kazinzcy utca sarok) lébő házuk kisebbik szobájában az asztal alatt kuporogva vészelte át. Kérésemre emlékezésében leírta az alábbiakat. Számomra már az is hátborzongató, hogy a mai napig emlékszik annak az órának minden percére...

"Közeledett a Karácsony. 1944 volt. Már a Dunán átjöttek az oroszok, Székesfehérvárt háromszor foglalták el, Budapestet már majdnem teljesen körülzárták. A férfi lakosságot kihozták Pestről, hogy szükség esetén bevethessék őket a harcba, de katonaruhába beöltöztetni már nem tudták őket.
Budapestre kétfelől jöttek orosz parlamenterek fehér zászlóval a város feladása végett – az egyik dél-Pestről, a másik nyugat-Budáról a mai „M7”-es, ill. az „M1”-es felől. Pestről jött a Steimec kapitány vezetette csapat és lelőtték őket. A budai oldalról érkező csapatot Osztyapenkó vezette. Őket is kilőtték a németek. (Habár az újbóli kutatások szerint nem kilőtték őket, hanem a motorjaik egymástól függetlenül aknára futottak és felrobbantak.)
Az emberek azt beszélték, hogy az oroszok meg akarták kímélni a fővárost és ezért küldték a parlamentereket tárgyalni. Viszont a németek az utolsó leheletükig tartani akarták Budapestet, hogy feltartóztassák az oroszokat, hogy azok minél később érhessék el Berlint. Végül, két hónap kíméletlen harcok után 1945. február 13-án szabadult föl a vár és ezáltal az egész város is.
Nálunk két magyar tiszti családot és négy ún. rohamistát szállásoltak el Budapest körülzárása miatt. A konyhában, szalmán aludtak a rohamisták, a nagyobbik szobában a két katonacsalád. A rohamisták 45-50 év körüliek voltak, mivel nem tudták beöltöztetni őket, így a saját ruhájukat viselték, még egy váltást sem hoztak magukkal. A tisztek századosi rangú tisztek voltak, az egyik család Erdélyből származott, pihentették őket, mielőtt újból a frontra küldték volna őket.
Naponta kétszer volt riadó. Karácsony előtt, december 22-én este jöttek a gépek. Sztálin-gyertyák világították meg a tájat. A rohamisták mondták, hogy itt nem kell félni, mert csak ott fognak bombázni, ahol a Sztálin-gyertyák lógnak az égen. De azok egyre közelebb kerültek hozzánk, és már lehetett hallani a bombázást.
Mindenki elmenekült, ki hova tudott. Mi is éppen indultunk, de Édesapám megjött, és mondta, hogy sehova se megyünk, otthon maradtunk. Közben potyogtak a bombák. Mi akkor egy nagy asztal alá bújtunk. Mi négyen és ketten Dömötörék a szomszédból. Az édesanya, meg a velem egyidős lánya. Nem tudom, hogy fértünk el hatan az asztal alatt.
Körbebombázták a házunkat. Oldalra tőlünk egy nagy, széles utca volt, és szemben egy raktárszerűség. Ott tárolták a jeget. Azt az épületet lebombázták és a benne lévő háncsszerű rekeszdarabok szanaszéjjel repültek. Betörött az ablak, mi meg ott kucorogtunk. De a következő bomba két házzal errébb esett, és betörte az udvari ablakot. Közben a szomszéd néni folyton mondta „Miska – Édesapának – ez idejön”. Apám mondta, „ez egy kicsit messzebb esik”. Az ablakban volt a tej, azt levágta oda hozzánk. Kereszthuzat volt, elaludt a viharlámpa, mert az világított, nem volt villany, a bomba elvágta a vezetékeket.
Cirka egy órán át tartott Kóny fölött a bombázás. Mindig újabb és újabb gépek jöttek és bombáztak. Amikor befejeződött a bombázás, a szomszéd néniék hazamentek. Azt hiszem hét gyermekük volt. Az idősebb lány, aki az utca végén a Hanságba menekült, többedmagával, hozták a hírt, hogy meghalt, egy bombaszilánk roncsolta szét a tüdejét. Menyasszony volt, Karácsonyra várta haza a vőlegényét a frontról.
Több halott volt. A nagymama utcájában meghalt egy néni, a szobában térdelve imádkozott, a lánya meg az unokája az ágy alá bújtak, ők életben maradtak. A ház sarkát érte a bomba. Még amire emlékszem, egy nagy ház pincéjében, Újtelepen, közel Ágnes nénémék házához, volt cirka hét ember és a bomba elzárta a kijáratot és az ablakot. Egy ember a kijárathoz közel tartózkodott, és kérte, hogy segítsenek. Meghallották és kezdték szabaddá tenni a kijáratot. Így őt sikerült megmenteni. Egész éjjel bontották azt a részt, ahol megtalálták a férfit, közben hallották a bennrekedt emberek kopogását. Sajnos mire elérték őket már megfulladtak, meghaltak mind.
Szomorú Karácsony volt. Azt beszélték, hogy egy nagy repülőteret véltek ott Kónyban és azért bombáztak. A Hanságban nagy területeken víz volt, téli időszak lévén be volt fagyva és ragyogott a Sztálin-gyertyák alatt. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy orosz gépek szórták a bombákat, sokkal kisebb hatóanyaguk volt, mint az amerikai bombáknak."

Válasz

Nagy István üzente 4 éve

Ahogy én emlékszem. Kishugommal a konyha ajtóból néztük a keréktó felett úgy lebegtek és égtek a Sztalin-gyertyák, mintha karácsonyfa díszek lettek volna. Gyerekek voltunk, ilyent még nem láttunk. Édesanyám fejni ment és meghagyta, hogy nehogy kimenjünk valahova. Szomszédunk Bán néni (Bán Miska édesanya) vitt le bennünket a 14-es ház mögött lévő bunkerba, amikor már szünetnélkül zuhogtak a bombák. Még ma, a földgolyó másik oldalán is hallni vélem ahogy a bunkerban sírva zokogta a nép "Most segíts meg Mária..." 69 év távlatából még ma is felkapom a fejem, ha egy repülőgép alacsonyan húz el városunk felett. Sok féle karácsonyt megértem ó- és új hazámban, de amíg élek '44 karácsonyát soha nem felejtem el.
Őszinte szívből kívánok kis falum lakóinak békés, boldog karácsonyt.
Nagy Istvánné (Dömötör Mária)
Adelaide, South Australia

Válasz

Ez történt a közösségben:

Enzsöl Imréné Aller Piroska írta 1 napja a(z) In memoriam fórumtémában:

Elhunyt özv. HORVÁTH KÁROLYNÉ BALÁZS IRÉN 85 ...

Enzsöl Imréné Aller Piroska írta 1 napja a(z) In memoriam fórumtémában:

Elhunyt KOKAS KÁROLY életének 90. évében...

Enzsöl Imréné Aller Piroska írta 1 napja a(z) In memoriam fórumtémában:

Elhunyt TAKÁCS KÁROLY életének 88. évében...

Enzsöl Imréné Aller Piroska 1 hete új képet töltött fel:

Hattyuk_kerekto_2018_okt_11_2081499_1549_s

Enzsöl Imréné Aller Piroska 1 hete új képet töltött fel:

1924_kiallitas_2081443_3088_s

Enzsöl Imréné Aller Piroska 1 hete új képet töltött fel:

1924_kiallitas-001_2081442_8945_s

Enzsöl Imréné Aller Piroska 1 hete új képet töltött fel:

1924_kiallitas-002_2081441_5016_s

Kovácsné Terézia 1 hete új képet töltött fel:

Vasutallomas_kornyeke_2018_oktober_elejen-001_2081322_9805_s

Kovácsné Terézia 1 hete új képet töltött fel:

Vasutallomas_kornyeke_2018_oktober_elejen_2081321_1096_s

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu